Počet výsledků: 18

Otevřít filtraci

Rehabilitační a fyzikální medicína je jiný název pro rehabilitační lékařství. Viz také rehabilitace, medicína (lékařství).

Fyzikální vyšetření je základním lékařským postupem při prvním vyšetření pacienta. Uplatňují se při něm většinou (ne však vždy) čtyři základní vyšetřovací metody (shodou okolností v češtině všechny začínají na „p“): pohled (aspekce), pohmat (palpace), poklep (perkuse), poslech (auskultace). Jinými slovy, lékař provádí fyzikální vyšetření pouze pomocí svého zraku, sluchu, hmatu nebo čichu, případně s využitím jednoduchých pomůcek (např. fonendoskop či neurologické kladívko). Poznámka: Výraz „fyzikální vyšetření“ vznikl nepřesným překladem z anglického výrazu physical examination, což znamené „fyzické“ (ve významu „tělesné“, jako protiklad „duševního“) vyšetření. Striktně jazykově vzato by „fyzikálním vyšetřením“ mělo být vyšetření, které má původ ve fyzikálních metodách (například zobrazovací metody), avšak význam tohoto výrazu se v češtině posunul.

Léčebně rehabilitační péče je poskytována jako „nezbytná součást léčebného procesu, jejíž poskytnutí doporučil ošetřující lékař a potvrdil revizní lékař“ (definice podle zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění). Konkrétní podmínky čerpání lázeňské léčebně rehabilitační péče stanovuje § 33 a příloha č. 5 zákona o veřejném zdravotním pojištění a vyhláška č. 2/2015 Sb., o stanovení odborných kritérií a dalších náležitostí pro poskytování lázeňské léčebně rehabilitační péče, ve znění pozdějších předpisů. Lázeňská péče je poskytována jako komplexní léčebný pobyt, kdy veškeré náklady jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, nebo jako příspěvkový léčebný pobyt, kdy hrazenými službami z veřejného zdravotního pojištění jsou vyšetření a léčba. Pobyt i stravu si pacient hradí sám, ale musí je mít zajištěno ve zdravotnickém zařízení poskytovatele lázeňské péče (nikoliv v jakémkoliv hotelu či penzionu). Viz také rehabilitace.

Rehabilitační lékařství neboli rehabilitační a fyzikální medicína (někdy jen zkráceně rehabilitace) je lékařský obor, jehož cílem je zlepšit a obnovit funkční schopnosti a kvalitu života pacientů s různými typy postižení. Může se jednat o stavy, jako jsou poranění míchy či mozku, různé typy úrazů, následky cévní mozkové příhody či infarktu myokardu, ale i onemocnění kloubů, páteře apod. Lékař specializující se na rehabilitační lékařství se nazývá rehabilitační lékař. Viz také rehabilitace, lékařství.

Akutní medicína je lékařský obor, který se zaměřuje na diagnózu a léčbu akutních stavů a úrazů, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Akutní medicína je praktikována buď ve specializovaných nemocničních oddděleních (viz urgentní příjem), nebo v terénu zásluhou zdravotnických záchranářů. Viz také medicína (lékařství), intenzivní medicína.

Komplementární medicína je jiný název pro alternativní medicínu. Viz také medicína (lékařství).

Nukleární medicína je lékařský obor, která využívá nukleárních vlastností látek k diagnostickým účelům (viz PET, scintigrafie, SPECT) i k léčbě. Viz také medicína (lékařství).

Alternativní medicína – nebo také komplementární medicína – je široký pojem zahrnující všechny metody neklasické medicíny. Jejich společným znakem je, že metody a postupy nejsou opřeny o důkazy, nejsou testovány na účinnost a bezpečnost způsobem, jaký je obecně přijímaný v medicíně založené na důkazech, nebo v tomto testování selhaly. Proto také nemají podporu odborných společností, nejsou součástí odborných doporučených postupů a nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Alternativní metody mohou, ale nemusí provádět lékaři. Pacienti se obracejí k alternativní medicíně tehdy, když jim medicína klasická není schopna nabídnout uspokojivou léčbu a když očekávají alespoň malou naději pro vyléčení. Příkladem je čínská medicína (včetně akupunktury), indická medicína ayurvéda, šamanismus, chiropraxe, energetické terapie apod. Podle doporučení České lékařské společnosti JEP lékař toleruje doplňky stravy, které nemají nežádoucí účinky, a nestaví se odmítavě k léčiteli, který s ním spolupracuje. Opakem alternativní medicíny je medicína založená na důkazech. Viz také medicína (lékařství).

Cestovní medicína je lékařský obor, který se snaží předcházet onemocněním a úrazům u cestovatelů (a v případě již vzniklého onemocnění a úrazu tyto stavy léčit). Viz také medicína (lékařství).

Medicína založená na důkazech neboli EBM (zkratka pochází z anglického názvu evidence-based medicine) znamená důsledné uplatňování znalostí nabytých na základě biologického, klinického a epidemiologického výzkumu v lékařství. Zvláštní důraz je přitom kladen na vyváženost přínosů, rizik a nákladů, ať už se to týká diagnostiky, screeningových programů či léčby. Medicína založená na důkazech se liší od tzv. alternativní medicíny, která nemůže poskytnout důkazy o své účinnosti, a tím je pro lékaře i pro úhradu z veřejných prostředků nepřijatelná. Viz také medicína (lékařství).

Zobrazeno 1 až 10 z 18

Počet výsledků